Pabianice w czerwonej strefie 2020-10-17

Zaczęty przez admin, Paź 18, 2020, 00:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

admin

Paź 18, 2020, 00:07 Ostatnia edycja: Paź 29, 2020, 23:16 by admin
Od 17 października w strefach czerwonych, do których należą Pabianice, poszerza się lista zakazów i nakazów związanych z pandemią koronawirusa. Od poniedziałku (19 października) dołączą do nich kolejne.

Co nas obowiązuje?

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Za brak maseczki grozi mandat w wysokości 500 złotych. Może także zostać skierowany wniosek do Sanepidu o nałożenie grzywny. Wówczas kara może sięgnąć nawet 30 tys. złotych. To, czy pabianiczanie respektują rozporządzenie, sprawdzają policjanci i strażnicy miejscy. Osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą nosić maseczek, powinny mieć przy sobie stosowne zaświadczenie.


W sklepach wróciły limity dla klientów. Od dziś na 15 m kw. w dużych marketach (powyżej 100 m kw) może przebywać 1 osoba. W sklepach, których powierzchnia wynosi poniżej 100 m. kw. - 5 osób na 1 kasę. W dni powszednie od 10.00 do 12.00 obowiązują "godziny dla seniorów". W tym czasie TYLKO osoby 60+ mogą wchodzić do sklepów (nie dotyczy: sklepy odzieżowe, budowlane, markety ze sprzętem RTV AGD).

W czasie uroczystości religijnych (bez względu na rodzaj), w kościołach, na 7 metrach kw. może przebywać 1 osoba.

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 10 osób.

Od 6.00 do 21.00 - w tych godzinach mogą być czynne lokale gastronomiczne. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos. Zajęty może być co drugi stolik.

W szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).


Od dziś nie skorzystamy rekreacyjnie z siłowni, aquaparków i pływalni. Wyjątkiem są osoby, które:

są pacjentami i korzystają z nich leczniczo

uprawiają sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych

korzystają z nich w ramach zajęć na uczelni lub w szkole (uczniowie lub studenci)

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pabianicach informuje, że posiadacze kart abonamentowych na basen, będą mieli możliwość przedłużenia jej ważności po wznowieniu działalności pływalni (zgodnie ze stanem z dnia 17 października 2020 roku).

W strefie czerwonej obowiązuje zakaz prowadzenia działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej czyli: łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp.

Od 19 października wejdzie w życie zakaz wyprawiania wesel, konsolacji itp. imprez okolicznościowych.


Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

autobusami miejskimi może podróżować tyle osób, ile wynosi 30% liczby miejsc siedzących i stojących. W przypadku autobusów MZK będzie to 28 osób. Połowa miejsc siedzących nadal będzie musiała pozostawać wolna. W przypadku autobusów przegubowych BP Tour obsługujących linię Z41 limit liczby pasażerów będzie wynosił 46 osób. Autobusami ZKM Łask obsługujących linię D pojedzie do 28 pasażerów

wydarzenia sportowe mają odbywać się bez udziału publiczności

w wydarzeniach kulturalnych może być zajętych przez publiczność maksymalnie 25 proc. miejsc.